Lewis Hamilton zotëron 15 makina, përdor kamionë tërheqës për të mbajtur kilometrazhin të ulët

Përfshirë dy LaFerrari dhe një Zonda me porosi

Pa marrë parasysh se si ndjeheni për Lewis Hamilton jashtë rrugës, është e pamundur të mos respektojmë talentin e tij pas timonit. Aktualisht, Hamilton është shoferi i dytë më i suksesshëm i Formula 1 i të gjitha kohërave. 67 fitore e tij dhe katër kampionate e vendosin atë vetëm pas 91 fitimeve të Michael Schumacher dhe shtatë kampionateve. Me të gjitha ato fitime, Hamilton ka grumbulluar një pasuri të mirë personale, shumica e të cilave ai përdor për të blerë makina. Me përjashtim të atyre që nuk i dëbojnë aq shumë sa mund të mendoni.

Sipas The Sunday Times, vlera neto e Hamilton prej mbi 207 milionë dollarë e bën atë një nga figurat më të pasura sportive në Britani të Madhe, pas David Beckham. Në një intervistë të kohëve të fundit me gazetën britanike, Hamilton dha disa detaje mbi koleksionin e tij personal të makinave. Makina e tij e parë ishte një Mini Cooper, e ndjekur së shpejti nga një Mercedes-Benz C200.

Që të dyja prej kohësh janë zëvendësuar nga një palë origjinal Shelby Cobras, një Shelby GT500 e 1967, një Ferrari 599 SA Aperta, dy LaFerraris (një kupe e kuqe dhe një Aperta e bardhë), një McLaren P1 dhe një Pagani Zonda 760 të pajisur me një transmetim manual . Të gjitha në, Hamilton ka rreth 15 makina të ndara në mes të shtëpive në Monako dhe Los Anxhelos. Çuditërisht, ai ka një Mercedes-AMG Project One (një makinë që ndan më shumë se pak me makinën e tij F1 W09 EQ Power +) gjatë rrugës.

Hamilton ka disa marrje të nxehtë në koleksionin e tij personal. “Zonda është e tmerrshme për të përzënë,” tha ai. “Kjo është makina më e mirë që kam, por me të vërtetë është më e keqja, unë e kam në dorë, sepse nuk më pëlqen versioni tiptronic.” Pagtani tiptronic ofroi ishte më i keq sesa Smart Roadster që kisha. ” Ai gjithashtu thotë se Shelby Mustang e tij është një “makinë e bukur, por një grumbull junkesh”.

Në mënyrë që të mbahen kilometrat poshtë (dhe vlerësimet lart), Hamilton me sa duket ka një kamion tërheqës në mbajtës në Los Anxhelos. Kur ai ka mbaruar ngarjen e njërit prej Ferraris, ai do ta kthejë veturën në vendin e tij. Makina klasike janë duke u bërë një investim i fortë dhe serioz, dhe Hamilton nuk dëshiron të shpërdorojë pasurinë e tij si disa atletë të tjerë. Kjo ka thënë, ka disa makina më shumë që Hamilton do të donte të posedonte, duke përfshirë një Mercedes-Benz 300 SL (një me dyert e gullwing) dhe një Ferrari 250GT California Spyder (një nga “Ferris Bueller’s Day Off”).